Израелски парламент (Кнесет) одржаће ванредну седницу 8.августа о контроверзном закону у коме се Израел дефинише као национална држава јеврејског народа, а за који критичари кажу да подрива права мањина.
Одлука о одржавању седнице је донета на захтев 52 опозициона посланика од укупно 120, иако је последње редовно заседање било прошле недеље у четвртак.
Закон о националној држави, усвојен 19. јула уз подршку премијера Израела Бењамин Нетањахуа, предвиђа јединствено право на самоопредељење само за Јевреје и проглашава хебрејски језик јединим званичним, док се арапском даје само статус „специјалног“.
Око 700 људи протестовало је у понедељак на тргу испред позоришта Хабима у Тел Авиву против таквог закона.
Они су се окупили да уче арапски, а скуп су назвали „Највећи час арапског на свету“ у намери да „учине арапски језик широко распрострањеним у јавности“, како су рекли, пренели су израелски медији.
Нетањаху је закон похвалио као остварење ционистичке визије али су га критичари означили расистичким. Закон спада у основне законе који служе као Устав у Израелу.
Дебата на специјалној седници ће се усредсредити на тај документ и утицај на вредности једнакости и демократије, најавили су опозициони посланици.
Парламент може да одржи ванредну седницу на захтев 25 посланика, али се на њој не може гласати.
Председник Израела Рувен Ривлин, чија је улога у политичком животу Израела углавном церемонијална, најавио је наводно на јучерашњем састанку са израелским политичарима Арапима да ће закон потписати на арапском у знак противљења.

На питање Франс преса да ли је то тачно, Ривлинова портпаролка је одбила да потврди.
Уз то су осам бивших шефова полиције, три бивша шефа војске и десетине пензионисаних високих официра потписали две петиције у којима осуђују закон и оцењују да дискримише заједницу Друза.
У Израелу заједница Друза, који живе углавном на северу, има 130.000 чланова.
Они говоре арапски језик, а за разлику од израелских Арапа, потомака Палестинаца који су остали у својим домовима после стварања Израела 1948. године, служе војску.
Најновија анкета показује да је 46 процената Израелаца, од којих више од 52 посто Јевреја, „за“ закон.
Нетањаху је у недељу рекао да једнакост за нејевреје осигурана раније усвојеним законима.
Арапи чине скоро 21 одсто од 8,8 милиона становника Израела по подацима Асошиејтед преса.